Etui dla telefonu, rodzaje oraz czy warto

Etui dla telefonu, rodzaje oraz czy warto
Zastanawiasz się nad zakupem etui? Myślisz na ile etui tak naprawdę chroni telefon? Chcesz dowiedzieć się jakie etui zapewni najlepszą ochronę Twojemu urządzeniu? Chcesz zamówić dany typ etui ale nie wiesz jak się nazywa? A może nie jesteś pewny jakie etui będzie najlepsze właśnie dla Ciebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w właśnie tym artykule, zapraszam do czytania!

Czy właściwie potrzebujemy etui?
To pytanie dostanie odpowiedź jako pierwsze. Nie miało by sensu dyskutować o rodzajach etui, poziomach ochrony i innych sprawach, jeśli najpierw nie ustalimy czy go w ogóle potrzebujemy. Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i nie powinna nikogo zdziwić. Tak, potrzebujemy. Nie tylko moim zdaniem case jest niezbędnym  akcesorium do telefonu. Dlaczego? Cóż, na pewno chociaż raz zdarzyło Ci się upuścić swoje urządzenie, czy to w nerwach, czy przypadkiem, takie rzeczy się zdarzają. A po spotkaniu telefonu z podłogą zawsze jest ten strach, że coś się z nim stało. Nie dość, że nasz telefon może wyglądać gorzej lub być jest mniej sprawny, to jeszcze trzeba zapłacić za jego naprawę! Tutaj sprawa ma się inaczej tylko dla użytkowników telefonów, nazwijmy je specjalnych np. Hammer (chociaż te też nie są niezniszczalne). Jednak jeśli mamy  zwyczajnego smartfona o metalowej czy kompozytowej obudowie to zawsze jest ryzyko, że nasz telefon nie wyjdzie z upadku cało. Etui natomiast skutecznie zwiększa szanse przetrwania naszego smartfona w kontakcie z podłożem.

Rodzaje etui a poziomy ochrony
Ten wątek będzie oczywiście dużo bardziej rozległy niż pierwsze zagadnienie. Postaram się w nim przybliżyć wam typy etui, ich zastosowanie, czyli kiedy je kupić oraz materiały z jakich są wykonywane. Zaznaczę jeszcze, że nie istnieje etui które gwarantuje naszemu telefonowi wyjście bez uszczerbku. Jednak odpowiednie dobranie etui do naszego trybu życia i miejsc w których używamy telefonu znacznie zwiększy jego żywotność.

Back case
Jest to najczęściej kupowany typ etui, szczególnie w wersji wykonanej z silikonu. Back case jak można wyciągnąć z nazewnictwa chroni tył urządzenia, oczywiście nie sam, do tego pokrywa jeszcze boki, czasami tylko rogi, ale jest to dość rzadkie. Występuje kilka rodzajów takiego etui, różnią się głównie materiałem i rzecz jasna ceną, ta wacha się od 20 do około 100 złotych. Wspominałem wcześniej o silikonie, ten oferuje całkiem dobrą protekcję, dopasowanie przy czym zachowuje atrakcyjną cenę. Drugim surowcem jest poliwęglan, jest bardzo wytrzymały, lekki oraz oferuje najwyższą ochronę naszemu urządzeniu. Jest przy tym droższy, jednak moim zdaniem warto jest dopłacić. Wykonuje się z niego etui które czasami nazywa się pancernymi, głównie ze względu na styl ich wykonania. Jednak nie każdy case wykonany z tego materiału wygląda w ten sposób. Back case warto kupić praktycznie zawsze, jeśli wiemy że nasz telefon jest bardziej narażony na upadek, wtedy szczególnie warto dopłacić do czegoś bardziej 'pancernego' z poliwęglanu.

Etui książkowe
Są mniej wygodne od back case'a, jednak zapewniają dodatkową ochronę ekranu przez zarysowaniami. Na przykład podczas przenoszenia telefonu w plecaku czy kieszeni unikniemy zarysowań bez potrzeby kupowania szkła hartowanego czy folii. Znaczna większość takich etui jest także z silikonu. Oczywiście mówię tutaj o części która ma kontakt z telefonem, sama 'klapka' jest z bardzo różnych materiałów, w tych najdroższych bywa skórzana. Takie etui szczególnie sprawdzi się jeśli nasz telefon dużo czasu spędza w plecaku czy torebce. Osobiście jednak preferuje kupno back case razem z szkłem hartowanym.

Bumper
Jest to etui które zapewniające tak naprawdę najmniejszy poziom ochrony, jest to tylko otoczka (ponownie najczęściej silikonowa) na boki urządzenia. Z racji na budowę nie zapewnia też żadnej osłony dla plecków urządzenia. Przy upadku daje trochę większe szansę na brak pęknięć bo sam silikon tłumi część uderzenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki rodzaj etui trzyma się telefonu gorzej niż np. back case. Przez to podczas uderzenia silikonowa część może się ześlizgnąć. W takim wypadku telefon uderzy bezpośrednio swoją obudową. Oczywiście lepsze to niż nic. Jednak dużo bardziej polecam pełne back case'y. Bumpery ewentualnie mogę polecić dla osób bardzo uważających na swoje urządzenie i nie lubiących efektu pogrubienia urządzenia przez etui.

Etui wodoszczelne
Bardziej jest to pokrowiec na telefon niż etui. Czemu? Otóż w sporej części wodoszczelnych case'ów nie możemy obsługiwać dotyku naszego urządzenia. Także jest to bardziej zabezpieczenie telefonu w razie kontaktu z wodą w szczególnych warunkach, niż coś funkcjonalnego jak zwykle case'y. Na przykład kiedy wybieramy się na długą wycieczkę i spodziewamy się deszczu, czy jedziemy nad zalew, wtedy sprawdzi się to idealnie. Po za takim okazjonalnym zastosowaniem w konkretnej sytuacji taki case nie jest funkcjonalny. Brak obsługi dotyku, brak możliwości ładowania, brak obsługi słuchawek to zdecydowanie duże utrudnienia.

Napisz komentarz

Wyszukaj...

Najnowszy post