Co i jak? Płatność mobilna

Jeszcze 30 lat temu w Polsce prawie wszystkie płatności były dokonywane gotówką. W naszym kraju w obiegu było poniżej 50 tysięcy kart i jedyne 100 bankomatów. Kto wtedy pomyślałby, że paręnaście lat później płatności kartą zaczną być zastępowane przez płatności mobilne? Dzisiaj zapraszam do artykułu w którym przybliżę wam temat płatności mobilnych.

Płacenie blikiem
Zacznę od jednego z najbardziej popularnych, i niezwykle prostego systemu blik. Aby zrealizować płatność za jego pośrednictwem wystarczy wam tylko i wyłącznie smartfon z aplikacja waszego banku. Jak zapłacić blikiem? Kiedy skończyliśmy nasze przykładowe zakupy włączamy aplikację banku i wybieramy logo blik'a. Po wybraniu tej opcji pokaże nam się 6 cyfrowy kod który musimy wpisać na terminalu (kod jest aktywny przez krótki czas i jest jednorazowy z względów bezpieczeństwa). Kiedy wpiszemy nasz kod na terminalu ostatnim krokiem jest potwierdzenie w aplikacji dokonania płatności.

Płacenie to nie jedyna opcja blik'a
Po za samym dokonywaniem płatności przez blik'a system ten ma też parę innych opcji. Drugą, bardzo przydatną opcją jest wypłacanie gotówki z bankomatu. Osobiście najczęściej korzystam z przelewów blikiem, są one realizowane przez numer telefonu powiązany z kontem. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów przychodzą praktycznie od razu. Ostatnią, najmniej używaną opcją jest możliwość realizowania czeków.

Karta płatnicza w telefonie
Płacenie zbliżeniowo telefonem jest tak samo proste jak płacenie blikiem. Potrzebujesz tylko aktywnej aplikacji swojego banku z cyfrową wersją Twojej karty bankowej i modułu NFC. Kiedy chcesz zapłacić telefonem wystarczy włączyć aplikacje banku, wybrać kartę oraz włączyć NFC. Następnie zbliżamy telefon do terminala i zrobione! W zależności od wielkości rachunku i ustawień bezpieczeństwa karty może być wymagane jeszcze potwierdzenie kodem pin.

Google pay
Jest to świetna aplikacja dedykowana dla systemów android, dzięki niej zapłacimy zbliżeniowo a także online. Funkcją odróżniającą ją od innych jest możliwość dodania do aplikacji kart lojalnościowych przez co z pewnością zaoszczędzimy sporo miejsca w portfelu. Dzięki tej funkcji możemy też wybrać się na zakupy z samym telefonem. Kartę dodajemy za pomocą skanu lub wpisując jej dane.

Apple pay
Aplikacja oczywiście dostępna tylko na telefony z systemem IOS umożliwia płacenie zbliżeniowe telefonem przy użyciu NFC. W przeciwieństwie do aplikacji Google'a możemy także połączyć ją z smartwatchem i jeszcze wygodniej płacić za pomocą zegarka. Ciekawym uproszczeniem jest także autoryzacja płatności za pomocą odcisku palca. Kartę dodajemy tak samo jak w aplikacji Google'a.

Garmin pay
Największym wyjątkiem na tej liście jest Garmin pay, aplikacja ta umożliwia płacenie tylko smartwatchem właśnie amerykańskiej firmy. Co prawda potrzebujemy smartfona żeby ją aktywować, jednak kiedy już ją aktywujemy i dodamy kod pin wystarczy nam sam zegarek. Niestety jednak tą aplikację wspiera tylko Santander Consumer Bank. Nie ukrywam, mam nadzieję, że niedługo więcej banków pójdzie w jego ślady.

Zalety płatności mobilnych
Podstawowa zaletą karty w telefonie jest mniejsza ilość rzeczy które musimy z sobą mieć. Wszystko powoli zmierza w kierunku gdzie jedyne czego będziemy potrzebować kiedy wychodzimy z domu to telefon. Następną zaletą jest bezpieczeństwo, aplikację służące do płacenia mają bardzo dobre zabezpieczenia, tak samo jak nasze telefony. Potencjalnemu złodziejowi będzie dużo trudniej odblokować nasz telefon i zalogować się do aplikacji niż zabrać nam portfel. Mówiąc o portfelu trzeba wspomnieć, że na pewno podziękuję nam za dodanie kart lojalnościowych do google pay.

Wady płatności mobilnych
Zalet nie brakuje, jednak warto wspomnieć też o wadach. Jedynym ale za to dość poważnym jest przenoszenie wszystkiego do jednego urządzenia. Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś wychodząc z domu nie wsiąść telefonu, praktycznie każdy czuje się wtedy jak bez ręki. Gorzej jeśli wyjeżdżamy z swojego miasta biorąc tylko smartfon. W przypadku gdybyśmy go zgubili czy ktoś by go nam ukradł, czy też zwyczajnie byśmy go zapomnieli. Brak kontaktu i brak pieniędzy to zdecydowanie duże utrudnienie. Faktem jest, że ciężko zapobiec kradzieży czy zgubieniu telefonem, zdarza się to rzadko i niespodziewanie więc nie sposób się na go przygotować. Jedynymi rzeczami które możemy zrobić żeby uniknąć takich sytuacji to zabezpieczyć nasz telefon od fizycznych uszkodzeń, na przykład zakładając na niego etui. Drugą możliwością jest także mienie zawsze przy sobie powerbanka, wtedy będziemy mieli pewność że telefon zawsze będzie operacyjny.

Podsumowanie
Raczej się ze mną zgodzicie, że przyszłością płatności zdecydowanie są te ekspresowo szybkie, mobilne. Oczywiście jeszcze dużo czasu minie zanim aplikację w pełni wyprą fizyczne karty (o ile kiedykolwiek w pełni to się stanie). Wszystkie aplikacje które opisałem spełniają bardzo dobrze swoje funkcje - realizowanie płatności jeszcze prościej. Do tego w końcu dążymy, większej wygody, szybszego i mniej skomplikowanego życia. Te systemy są jeszcze relatywnie mało używane, jednak wierzę, że razem z ich rozwojem zaczną wypierać tradycyjne metody płatności.

Kategorie: BLOG

Napisz komentarz

Wyszukaj...

Najnowszy post