Jak wyczyścić telefon?

Jak wyczyścić telefon?

Za oknem nastała wiosna, zabieramy się więc za wiosenne porządki! Jednak, sprzątać trzeba umieć. To samo tyczy się naszych smartfonów. Właśnie dla tych, którzy nie posiadają takiej wiedzy stworzyliśmy poniższy artykuł!

Czyszczenie ekranu oraz obudowy
Zaczynamy od obudowy i wyświetlacza. Naszego telefonu dotykamy większość dnia, czasami podajemy go też innym ludziom, telefon ma na sobie wiele zarazków, których trzeba się pozbyć.

Front nowych telefonów to głównie szkło, najlepszym pomysłem jest płyn do mycia szyb z małą zawartością alkoholu, alkohol zdezynfekuje telefon, tutaj trzeba zaznaczyć, że płynu nigdy nie możemy polewać na telefon, ponieważ będzie się mógł zalać. Najlepiej rozprowadzić go po ściereczce z mikrofibry. Wykonujcie koliste ruchy, żeby pozbyć się smug.

Tył urządzenia często jest przetłuszczony od palców jak i pokryty różnymi substancjami dla przykładu resztkami jedzenia. Czyszczenie tego miejsca jest jeszcze łatwiejsze od przodu. Jeśli mamy telefon rozbieralny to wystarczy zdjąć klapkę i umyć pod bieżącą wodą mydłem lub przeczyścić płynem do mycia szyb. Jeśli mamy obudowę typu unibody, należy przeczyścić płynem do szyb. Oko aparatu jest pokryte szkłem, więc spokojnie można użyć tego samego środka czyszczącego co wcześniej.
Dzięki temu pozbędziemy się zarazków, różnych przetłuszczeń oraz może powrócić dawny, ładny kolor urządzenia.

Łatwo zauważyć, że czyszczenie części materialnej telefonu to zabieg prosty, krótki i przyjemny. Na tym tylko można zyskać. Sam robię to raz na tydzień/dwa oraz mówię o tym znajomym, by także to robili. W końcu kiedyś dadzą mi oni swój telefon do rąk, a ja będę zmuszony tego dotykać

Czyszczenie gniazd
Jeśli będziesz korzystał z telefonu wystarczająco długo, jedno jest pewne - kurz zacznie zbierać się we wszystkich możliwych otworach. O ile ciężko się przed tym bronić, musisz pamiętać aby raz na jakiś czas oczyścić przynajmniej porty ładowania - czy to micro-usb, lightning czy pojawiające się dopiero USB typu C.
Kurz w porcie to z pozoru tylko niegroźna i mało ważna sprawa. Po pierwsze, kurz może powodować przegrzanie się telefonu co jak wiadomo może być dla niego niebezpieczne. Ponadto, może np. przeszkadzać w ładowaniu. Jeśli zbierze się go wystarczająco dużo, telefon może nie ładować się mimo podłączenia go do ładowania. Kurz i inne drobinki będą dystansowały końcówkę kabla od telefonu.


Na własne ryzyko
Czyszczenie portów, jeśli wykonywane w niewłaściwy sposób lub zbyt agresywnie, może stanowić zagrożenie dla działania telefonu. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zgłoś się do serwisu lub punktu sprzedaży telefonów.

Czyszczenie portu Lightning
Jeśli jesteś posiadaczem iPhona ze złączem Lightning, ten akapit jest dla Ciebie. Pierwsze co powinieneś zrobić, to zapoznać się z aktualnym stanem Twojego portu. W tym celu użyj latarki – klasyczne lub tej w drugim telefonie. Gdy będziesz już wiedział, że coś zdecydowanie znajduje się w środku, będziesz mógł przystąpić do właściwej części czyszczenia portów.

W wielu punktach pracownicy polecają czyszczenie portów wykałaczkami lub spinaczami. Profesjonalna obsługa w sklepie Apple podrzuciła świetny pomysł, aby wykorzystać metalowy szpikulec służący do wyjmowania slotu na kartę SIM. Ma on tę przewagę na wykałaczkami, że jest wykonany z ciekłego metalu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały. Wykorzystaj go, żeby pozbyć się kurzu i drobnych elementów tkwiących w Twoim porcie. Staraj się być delikatny i od czasu do czasu sprawdzaj latarką, czy aby na pewno już wszystko udało Ci się wydobyć.
Po zakończonej akcji ratunkowej, podłącz telefon. Jeśli poczujesz, że ładowarka zupełnie inaczej wchodzi teraz do portu, i trzyma się w nim mocniej i pewniej, to znaczy, że wyciągnąłeś sporo zalegających cząsteczek i telefon jest już czysty!


Czyszczenie portu micro-usb
Z portem znajdującym się w większości telefonów z Androidem jest o tyle trudniej, że ma on dużo bardzo delikatnych elementów w środku. Piny, blaszki - wszystko to może ulec zniszczeniu, jeśli postanowisz skorzystać np. ze spinacza.

Mam więc lepszą propozycję. Rozpocznij od zbadania wnętrzności portu, przy użyciu latarki, dokładnie tak samo, jak w przypadku portu Lightning. Następnie skorzystaj ze sprężonego powietrza. Pojemnik możesz kupić w każdym sklepie z elektroniką za kilka lub kilkanaście złotych. Czyszczenie przeprowadź w kilku krótkich „seriach” powietrza. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem uwolnić wilgoć, która mogła powstać w pojemniku. Na koniec sprawdź ponownie za pomocą latarki stan zakurzenia.
Jeśli powyższa metoda nie da rezultatów - możesz zawsze bardzo delikatnie podejść do zagadnienia z użyciem spinacza lub wykałaczki. Pamiętaj jednak - zepsuty port sprawi więcej kłopotów, niż wizyta w profesjonalnym serwisie, czasem lepiej zapłacić specjaliście.
Czyszczenie portów USB i Lightning powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. To wystarczająco dużo czasu, aby w środku nazbierało się sporo nieprzyjemnych kłębków kurzu. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu przeprowadzić czyszczenie - udaj się do serwisu i oddaj telefon w ręce specjalistów.

Wejście słuchawkowe i USB

Sam na HTC Desire problem miałem dosyć spory. Otóż ciągle wejście słuchawkowe przestawało działać. Problemem był kurz, który dostawał się do tego miejsca. Zwykłe czyszczenie pomogło w stu procentach. W tych miejscach (tzn. wejście SIM, kartę microSD, słuchawkowe, MicroUSB, głośniki) nie wolno używać żadnych płynów! Najlepiej przedmuchać sprężonym powietrzem (w puszce kosztuje około 25 zł). Pozbędziesz się nim kurzu i każdych drobinek. Cały proces przeprowadź po wyłączeniu telefonu.

Napisz komentarz

Wyszukaj...

Najnowszy post